Koliko može ‘trajati’ jedna solarna elektrana i koliki je period povrata investicije, najčešća su pitanja zainteresiranih za ugradnju vlastitih solarnih elektrana danas.
Sastavni dijelovi solarnih elektrana imaju rok garancije i do 25 godina, ali ovo ne znači da elektrana protekom navedenog razdoblja prestaje raditi i proizvoditi električnu energiju. Nakon garantiranih 25 godina, ona će i dalje proizvoditi električnu energiju, u nešto manjem kapacitetu dok njezin rok trajanja može biti i preko 30 godina.
Povrat investicije za prosječnu porodičnu kuću u našoj zemlji se očekuje u periodu 7 do 9 godina, nakon čega elektrana počinje svome vlasniku donositi dobit. Ako imamo na umu procijenjena povećanja cijena električne energije u našoj zemlji, onda će ovaj period povrata investicije biti i kraći. Sva energija koju proizvede nakon što sama sebe otplati za vlasnika je ‘besplatna’, a ujedno i čista te ekološki prihvatljiva. Višak proizvedene energije, vlasnik elektrane predaje u energetski sistem. Procjenjuje se da bi na taj način, tokom ‘životnog vijeka’ prosječna solarna elektrana svome vlasniku uštedjela oko 25 do 30 hiljada KM.
Ekološke prednosti solarne energije u odnosu na klasična fosilna goriva dobro su poznata svima, međutim, često se pojavljuje pitanje vijeka trajanja solarne elektrane odnosno njenog odlaganja i reciklaže. Evropska unija donijela je set pravila koja osiguravaju da se solarne panele kojima je prošao vijek trajanja zbrine u składu s ekološkim normama, a ovakva praksa će biti i sastavni dio regulative i zemalja aspiranata za članstvo u EU, u koje spada i BiH.
Osim što ovakva pravila štite okoliš i prirodu od ilegalnog odlaganja otpadnog materijala, omogućuju i da se vrijedne sirovine koje se nalaze u odbačenim panelima recikliraju te iskoriste za izgradnju novih panela.