Kontinuirano širenje obnovljivih izvora energije pomaže u napuštanju fosilnih goriva i smanjenju emisija iz proizvodnje električne energije
Globalne emisije ugljikovog dioksida povezane s energijom prošle su godine porasle manje snažno u odnosu na 2022., i to čak uz ubrzan rast ukupne potražnje za energijom. To pokazuje najnoviji izvještaj Međunarodne agencije za energiju (IEA) koja upozorava kako bi globalno povećanje emisija CO2 bez tehnologija čiste energije tokom posljednjih pet godina bilo tri puta veće.
U usporedbi s 490 milijuna tona u 2022., emisije su prošle godine porasle za 410 milijuna tona ili 1,1 posto čime su dosegle rekordnu razinu od 37,4 milijarde tona. Međunarodna agencija za energiju (IEA) ističe kako su ekstremne suše u Kini, Sjedinjenim Državama i nekoliko drugih zemalja utjecale na smanjenje hidroenergije pa su elektrane na fosilna goriva doprinijele s oko 170 milijuna tona dodatnih emisija ugljikovog dioksida ili s preko 40 posto porasta emisija u 2023. U svom najnovijem izvještaju, objavljenom 1. marta 2024., IEA zaključuje kako bi ukupni porast emisija povezanih s energijom bio znatno manji da nije bilo neuobičajeno niske proizvodnje hidroenergije.
U godišjem pregledu globalnih emisija CO2 povezanih sa energijom, IEA ističe kako je rast čiste energije od 2019. do 2023. bio dvostruko veći od rasta fosilnih goriva, čime se tokom ovog desetljeća ipak pruža prilika za ubrzanje prijelaza s fosilnih goriva. Primjerice, električna energija proizvedena diljem svijeta od 2019. godine korištenjem solarne energije i energije vjetra bila je dovoljna da se izbjegne količina godišnje potrošnje ugljena koja je jednaka onoj u indijskom i indonezijskom elektroenergetskom sektoru zajedno, kao i da se smanji godišnja potražnja za prirodnim plinom za količinu koja je jednaka ruskom izvozu u Europsku uniju prije ratne agresije na Ukrajinu.
„Tranzicija čiste energije nastavlja se ubrzano i utječe na smanjenje emisija, a svoju otpornost pokazala je u posljednjih pet godina tijekom pandemije, energetske krize i geopolitičke nestabilnosti. Obveze koje je preuzelo gotovo 200 zemalja na COP28 u Dubaiju u decembru prošle godine pokazuju što svijet treba učiniti kako bi smanjio emisije“, izjavio je izvršni direktor IEA-e Fatih Birol.
Sve za solar/Ekovjesnik