U današnje vrijeme, kada je sve više pažnje usmjereno na zaštitu životne sredine i očuvanje prirodnih resursa, solarni paneli postaju sve popularniji izvor energije. Osim što su ekološki prihvatljivi, oni mogu predstavljati i efikasno rješenje za različite probleme u poljoprivredi, kao što je nedostatak struje za pogon mašina na farmama. U nastavku pročitajte kako solarni paneli funkcionišu i kako mogu pomoći farmerima u BiH.
Kako funkcionišu solarni paneli?
Solarne fotonaponske ćelije rade na principu da se energija sunca pretvara u električnu energiju. Koriste se za pretvaranje sunčevog zračenja u jednosmjernu električnu energiju. Ova električna energija se zatim pretvara u električnu energiju izmjenične struje za korištenje u zgradama ili izvoz u mrežu. Kada svjetlost obasja fotonaponsku ćeliju, stvara se električno polje preko silikonskih provodnih slojeva, što uzrokuje strujanje.
Problemi farmera u BiH
U Bosni i Hercegovini je farmerima poznat problem pogona električnih mašina na poljima. Strujni agregat je nerijetko jedino sezonsko rješenje jer je potrebno proći kroz iscrpan proces kako bi dobili odobrenje za postavljanje malih objekata kako bi se ispunili uslovi za priključak elektrodistribucije. Povoljan trend kretanja cijene fotonaponske opreme može biti rješenje za male kao i za snažnije potrošače koji zahtijevaju sigurno napajanje poput pumpi za navodnjavanje.
Efikasna rješenja
Jedno od rješenja su potopne klipne pumpe koje rade na 12V. Njihova snaga je između 150 i 300W. Kapacitet proizvodnje je od 500 do 3000 litara na sat. U zavisnosti od snage mogu uzimati i izbacivati vodu između 20 i 30 m razlike u nivoima. Ovi sistemi su veoma jednostavni. Potrebno je 2 do 3 panela snage 100W, solarni pretvarač od 12V, jedna autobaterija 35-55 AH i pumpa od 12V.
Cijena investicije i najbolja rješenja solarnih sistema
Cijena ove investicije iznosi od 500 do 1500 KM, a zavisi od snage i kvaliteta opreme. Spajanje je jednostavno i bez rizika od strujnog udara. U sunčanim danima kada nam je potrebna voda za navodnjavanje, solarni paneli mogu proizvesti 4-6 sati pune snage energije. Problem ovih sistema predstavlja tržište preplavljeno jeftinom opremom koja nema zaštitu za akumulator, pa se desi da kad sunce zađe pumpa nastavi da radi i prazni akumulator do kraja, što neminovno dovodi do njegovog trajnog oštećenja.
Solarni sistemi za transformaciju energije
Drugo rješenje je postavljanje solarnog sistema koji transformiše električnu energiju panela u izmjenični napon (standardni od 230V). Ovi sistemi su „pametniji“ i snažniji, pa ne samo da možete koristiti snažnije pumpe od 230 V, električne kosilice i pile, već daju dovoljno snage za umjereno korištenje aparata za mužu, brusilica, bušilica i električnih cirkulara. Čak i kratko korištenje aparata za varenje neće dovesti do oštećenja akumulatora. Naime, sistem prepoznaje rizični nivo pražnjenja baterije, pa automatski isključuje dalju proizvodnju el. energije, sve dok se baterije ponovo ne napune preko solarnih panela.
Uzimajući u obzir probleme farmera u Bosni i Hercegovini sa nedostatkom struje na farmama, solarni paneli mogu predstavljati efikasno rješenje. Potopne klipne pumpe koje rade na 12V ili solarni sistemi koji transformišu električnu energiju panela u izmjenični napon mogu omogućiti napajanje mašina i aparata na farmama bez potrebe za povezivanjem na elektro-mrežu. Investicija u solarnu opremu može se isplatiti dugoročno i pomoći farmerima da smanje troškove i poboljšaju produktivnost.
Sve za solar/ ekioglas